فاطمه (س) در مقام همسری اولین امام مسلمین، علی (ع) نیز حرف ها و درس های فراوانی برای بانوان دارد که به کار گیری آنها سبب  آرامش و محبت روز افزون بین زوجین و در نتیجه گرمی کانون خانواده خواهد بود. در ادامه به برخی از این رفتارها اشاره می کنیم:

راز داری:

ادب و احترام زن به همسر خود، اقتضا می کند که نه تنها از طرح و بزرگ جلوه دادن کمبودهای خانه، خودداری کند، بلکه در حد امکان، کاستی ها را نیز نادیده گرفته و آنها را کوچک شمارد. روزی فاطمه (س) به حضور پیامبر (ص) رسید، در حالی که آثار ضعف و گرسنگی از چهره اش نمایان بود. رسول خدا (ص) بدون اینکه فاطمه (س) سخنی بگوید با مشاهده این حالت در حق او دعا کرد و از خداوند متعال سیری و سامان یافتن زندگی برای فرزندش مسألت نمود. همین امر که فاطمه (س) با آن همه نداری و فقر و ضعف هیچ گلایه ای به پدرش نمی کند، نمونه بارز راز داری و پایبندی به اساس و اسرار خانواده است.

فداکاری:

اصولا هیچ خانواده ای بدون گذشت و ایثار استوار نمی ماند. در خانه ای که تمام افراد آن در اندیشه منافع شخصی خود باشند و خبری از فداکاری نباشد، مهر و صفائی در میان نخواهد بود. در زندگی زهرا (س) جلوه های فداکاری را نیز به وفور می توان مشاهده کرد. روزی علی (ع) برای رفع گرسنگی شدید خود غذایی از فاطمه (س) طلب نمود. زهرا (س) پاسخ داد: خود دو روز است که چیزی نخورده ام و هر چه در خانه بود، برای شما و فرزندان آوردم. علی (ع) فرمود: چرا مرا آگاه نساختی که غذایی تهیه کنم. زهرا (س) پاسخ داد: از خدای خود شرم کردم که چیزی از تو بخواهم و انجام آن برایت دشوار باشد. و این فداکاری فاطمه (س) با علم به ضعف اقتصادی همسرش بود که نخواست او را شرمگین بیند.

پس چنین بانویی شایسته الگو بودن در جامعه زن مسلمان بوده و می طلبد تا بانوان محترمه با توجه ویژه به زندگی سراسر درس این بانوی نمونه؛ علی رغم حضوری موفق در جامعه، در محیط خانه نیز وظائف و نقش  مادرانه و همسرانه خود را به خوبی ایفا کنند. چند سالی است که دست های پلید از پشت پرده در صدد تغییر مفهوم روز در کشور بوده و این روز را نمادی برای یادآوری درس های زهرا س برای بانوان است، به 8 مارس [روز جهانی زن] تغییر داده و اساسا ماهیت این روز را از آن گرفته اند.

خودم نوشت:

گاهی آنقدر دل تنگ کسی می شوی که اگر خودش بفهمد از نبودنش خجالت می کشد .!

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Jen چکاوک عاشقانه ظرافت های زنانگی ام را دوست می دارم جهانگردي تعمیر چیلر پروژه و تحقیق علم سیستم ها - سیستم شناسی - دانش فرا رشته ای محیط زیست